Üretim / Dağıtım

"Üretimin her aşamasında kalite" felsefesini benimseyen SANPA, kalitenin her aşamada korunması amacıyla sözleşmeli çiftçilerle çalışır.

Böylece özel tohum kullanımından, zirai üretimin diğer aşamalarına kadar tüm alanlarda, uzmanlarımız eşliğinde tam kontrol sağlanmış olur.

Çiftçilerimizin özenle ürettiği mahsul, bu aşamadan sonra SANPA' nın entegre üretim tesislerine getirilir ve üretimin tüm aşamalarının bilgisayar kontrollü ve tam otomatik olarak gerçekleştirildiği tesislerde, el değmeden işlenerek anında dondurulur ve paketlenir (Özel yağda ürünlerin ön kızartması yapılır ve akabinde dondurularak paketlenir. Böylece ürunun, ilave kızartmalarda çok daha az yağ emmesi sağlanır.

SANPA, ürünlerin saklanması ve dağıtımı sırasında soğuk zincir sistemine titizlikle uymaktadır. Böylece ürünlerin satış noktalarına ilk günkü tazeliğinde ve besin değerleri tam korunmuş bir şekilde ulaştırılması garanti altına alınmış olmaktadır.

SANPA, modern teknolojiye ve kaliteli insan gücüne yaptığı yatırımlara devam ederek, üretim, istihdam ve her sene büyüyen ihracat rakamlarıyla ekonomimize ve insanımıza yaptığı katkılan artırarak sürdürecektir.

Yıllık 25.000 ton üretim kapasitesiyle otel, restoran, okul, fast-food büfeleri ve restoranlar,
catering şirketleri gibi toplu tüketimin yoğun olduğu alanlara yönelik endüstriyel üretim yapan SANPA,
Türkiye'nin ve Avrupa'nın sayılı tesislerinden biri olarak 2000 yılında faaliyete geçmiştir.

Sertifikalar

ISO 9001 Sertifikası
HELAL Sertifikası
TSE Sertifikası
TUV Sertifikası

Hızlı İletişim

  E-mail : bilgi@sanpagida.com.tr

  +90 212 689 71 00 - 01

Atatürk Mahallesi, Gazi Cad. No:18, 34843 Esenyurt/İstanbul